Ceny tepla od Pražské teplárenské pro domácnosti zůstávají pro příští rok na stejné úrovni

10. 12. 2019

S účinností od 1. ledna 2020 Pražská teplárenská upravuje ceny za dodané teplo. Vzhledem k tomu, že se od příštího roku snižuje sazba DPH za dodané teplo z 15 na 10 %, navýšení ceny tepla v průměru o 4,5 % pražské domácnosti v rozpočtech nepocítí. Navíc následující dva roky Pražská teplárenská zvýšení ceny tepla nepředpokládá.

Pořízení emisních povolenek stálo teplárny v roce 2017 1,5 mld. Kč, letos je podle odhadů (TSČR) budou stát až téměř 8,7 mld. Kč, přičemž v následujících letech (TSČR) předpokládá další nárůst. Pražská teplárenská i přes prognózu tohoto negativního trendu nepředpokládá změnu úrovně cen až do roku 2022 včetně.

„Investujeme do ekologie a ve velké míře rekonstruujeme naši síť dálkového rozvodu tepla, neboť jsme přesvědčeni, že právě naše řešení je „zelenou“ budoucností pro Prahu. I přes razantní nárůst ceny emisních povolenek se nám daří naši sít a kvalitu dodávek neustále zlepšovat. Letos jsme museli přistoupit i k mírné úpravě ceny, kterou však chceme na této hladině držet po následující tři roky,“ říká Tomáš Sluka, obchodní ředitel Pražské teplárenské.

Dodávky tepla z Pražské teplárenské pokrývá z 90 % kogenerační výroba v Elektrárně Mělník, zbytek tvoří teplo z ekologické spalovny odpadu ZEVO Malešice a ze špičkových plynových zdrojů.

Rekonstrukcí letos prošly páteřní části Pražské teplárenské soustavy v délce bezmála 9 km na primární části potrubí a okolo 7 km sekundárních rozvodů na sídlištích v Bohnicích, Čimicích a Ďáblicích. V průběhu prosince Pražská teplárenská dokončí výměnu plynových hořáků špičkového zdroje TMA3 v malešickém areálu ve výši 25 milionů korun a sníží roční emise NOx tohoto zdroje o 3 tuny, tedy až o 43 %.