Znovu sázíme na graffiti. Projekt renovace fasád pokračuje i letos

5. 6. 2019 – Pražská teplárenská navazuje na úspěšný loňský ročník projektu Praha v barvách a znovu renovuje fasády výměníkových stanic poškozené vandaly. Součástí projektu jsou už tradičně doprovodné akce.

Společnost Pražská teplárenská se rozhodla bojovat s vandalismem a zároveň poskytnout pouličním umělcům prostor pro seberealizaci. Iniciovala proto projekt Praha v barvách, jehož cílem je zkrášlovat výměníkové stanice velkoformátovými obrazci. „Cílem projektu je kultivovat veřejný prostor a zároveň podporovat talentované výtvarníky. Přednostně renovujeme poničené stanice na frekventovaných místech v okolí škol, dětských hřišť nebo relaxačních zón. Obyvatelům sídlišť se tak snažíme zpříjemnit jejich prostředí,“ říká mluvčí společnosti Miroslav Štochl. Letos se úpravy dotknou například objektů na Praze 4 a 8.

V roce 2018 zrenovovala společnost v rámci projektu Praha v barvách na území hlavního města čtrnáct výměníkových stanic a uspořádala při tom řadu doprovodných akcí včetně výtvarných dílen pro děti i dospělé. Na realizaci projektu se podílejí renomovaní umělci a výtvarní lektoři z Čech i zahraničí, mj. akademický sochař Kurt Gebauer nebo Španěl Angel Toren. Nově by výzdoba stanic měla vedle malování a sprejování zahrnovat i další výtvarné techniky, například keramickou mozaiku.  

Záměr Pražské teplárenské výtvarně zkrášlovat své výměníkové stanice po celé metropoli se dlouhodobě setkává s pozitivními ohlasy na straně veřejnosti i vedení městských částí. Výtvarné motivy mají totiž mnohdy tematickou návaznost na danou lokalitu. To je i případ stanice ve Štětínské ulici na Praze 8, jejíž výzdoba připomíná zde konané Mistrovství České republiky v BMX. Stanice v ulicích Jabloňová, Mečíková a Ostružinová na Praze 10 zdobí florální motivy, a proto se staly součástí naučné stezky Zahrada ve městě, která upozorňuje na zajímavé lokality místního sídliště. Oblastní kolorit ale respektují motivy použité na všech stanicích, jichž za šest let doby trvání projektu opravila Pražská teplárenská už téměř tři desítky. Podívat se na ně můžete na FB profilu.

Fotogalerie


Pražská teplárenská a.s. je členem skupiny EP Infrastructure

Bezpečný podnik