Ve sklenících mají stále teplo
Na hrdlořezském vrchu Tábor stojí řada skleníků, které spadají pod Střední odbornou školu Jarov. Teplo do nich přivádí Pražská teplárenská. V loňském roce se ukázalo, že potrubí z roku 1995 vyžaduje poměrně rychlou rekonstrukci. Bylo nutné vyměnit 380 metrů potrubí, dodávka tepla však nesměla být přerušena.
Vrch Tábor v pražských Hrdlořezích vypadá poměrně romanticky. Nachází se tu botanická zahrada a mnoho skleníků, kde se učí budoucí zahradníci. Několik set metrů nad skleníky je položen hlavní tepelný napáječ z Elektrárny Mělník na jih Prahy, z něj pak vede odbočka směřující k předávací stanici zásobující teplem celý areál. V posledních letech zde ale docházelo k únikům vody a správce skleníků si stěžoval na nestabilní dodávky tepla a další závady. Teplá voda například při úniku stékala z kopce dolů do areálu.
Důvodů poruchovosti bylo hned několik. „V polovině devadesátých let, kdy bylo zařízení vybudováno, se rozvíjela technologie předizolovaného potrubí. Například bylo prováděno pouze jednoduché spojkování. Dnes už děláme spojkování na vyšší technologické úrovni, je odolné i trvalé spodní vodě. Zároveň důsledně dbáme na dodržování technologické kázně, což se dříve ne vždy povedlo zajistit, abychom obdobné problémy dalším generacím nezanechali,“ vysvětluje vedoucí odboru investic a údržby Milan Trojan, který stavbu s dalšími kolegy operativně zařadil do realizace v roce 2019.
ŘEŠENÍ BEZ PŘERUŠENÍ DODÁVKY
Jednání s vlastníky pozemků i zákazníkem naštěstí proběhlo poměrně rychle, a tak trval celý proces přípravy přibližně půl roku. Jen pro srovnání – obvyklá doba přípravného řízení bývá kolem 12 měsíců. To nastává zejména ve chvílích, kdy je potřeba pro obnovy získat územní rozhodnutí či souhlas v případě změn tras apod.
Jednoduché však nebylo načasování samotné rekonstrukce. Ve sklenících se pěstují květiny náchylné na změny teploty. „Na podzim tu například pěstovali vánoční hvězdy, které nesmí prochladnout ani ofouknout, jinak jim opadá listí. Pokud by v tomto období došlo k výpadku tepla, vznikly by zahradnictví miliónové škody,“ objasňuje Martin Voleský, který na realizaci stavby dohlížel. Skleník navíc rychle vychladne a potřebuje mít dodávky tepla opravdu stabilní. Varianta odpojit horkovod na několik týdnů tedy nepřipadala v úvahu. „Odpojení jsme nemohli provést ani v létě, kdy se ve sklenících netopí, protože v areálu využívají teplo pro provoz svých technologií,“ upřesnil Milan Trojan.
Pražská teplárenská tedy po konzultaci s dceřinou společností Termonta Praha, která práce prováděla, zvolila variantu provizorního vedení. „Podél celého původního vedení jsme položili náhradní, které na přechodnou dobu zajistilo dodávky tepla. Pracovníci mezitím v zemi staré roury vyměnili a po proměření a otestování soustavy převedli dodávku zpět z provizorního vedení do toho nového. Provizorní systém firma rozebrala a použije ho znovu ve spolupráci s námi při dalších obdobných rekonstrukcích,“ popisuje Milan Trojan.
Zvolené řešení bylo možné realizovat díky tomu, že provizorní potrubí vedlo převážně po polích a loukách a pro jeho položení byl tedy prostor. V jedné části areálu například před několika lety vznikla nová hala. Když ji majitel stavěl, odkopal část svahu pod horkovodem a provizorní vedení nebylo kam položit. „Museli jsme tedy zaimprovizovat a přibližně osm desítek metrů potrubí vést přes parkoviště,“ vypráví Martin Voleský. To nakonec vyvolalo potřebu tradičního dvoutrubního provizorního vedení oproti původní úvaze o postupném přepojování s využitím jednoho náhradního potrubí.
JAK TO V ZEMI VYPADÁ
Jak lze vidět na fotografii, horkovod tvoří dvě předizolovaná potrubí. Tato potrubí jsou tvořena vlastním ocelovým potrubím a dále chráničkou PET (ta je jediná vidět jako černý „kryt“ potrubí). Mezi nimi je polyuretanová těsnicí pěna. Jednotlivé díly se svařují k sobě přímo na místě a propojení obou instalovaných potrubí se zajistí tak, že jsou převlečena spojkou PET a vyplněna izolační pěnou. Vše se uloží do pískového
lože obklopeného ochrannou textilií. Umístění je označeno páskami identifikujícími trasu horkovodních potrubí, které v budoucnu upozorní dělníky při kopání v zemi na jeho přítomnost.
Stavební práce probíhaly od září do začátku listopadu, k jejich rychlosti přispěl i pozitivní přístup správce areálu. „Netradiční pro nás byly jen velké hromady hnoje, které se nacházely zrovna v místě výkopu. Dohodli jsme se tedy na jejich přemístění,“ vzpomíná s úsměvem Martin Voleský.
VÝHODY? EKONOMICKÉ I EKOLOGICKÉ
Nově zrekonstruované potrubí přináší výhody nejen odběrateli, ale také naší společnosti. Kromě ekonomického benefitu se dostavil ale i ten ekologický. „Nedochází už ke zbytečným únikům vody do půdy a okolního prostředí při netěsnostech. Při dnešních diskuzích o hrozícím nedostatku vody vnímá naše společnost i tento aspekt jako zajímavý. Tepelný obsah při únicích rozhodně není nevýznamný,“ upozorňuje Milan Trojan.