Výměníková stanice Tupolevova se proměnila v mokřad plný života

22. 9. 2023

Ledňáčci letí do LetňanVýměníková stanice Tupolevova Pražské teplárenské a.s. ze skupiny Veolia se proměnila v mokřad plný vodního ptactva. Zkrášlení se dočkala díky velkoformátové malbě s cílem upozornit na projekt „Vraťme vodu přírodě“ Nadačního fondu Veolia. Jako lokální partner se Veolia podílí na místních akcích pro veřejnost. Podporuje sousedské setkávání, sportování dětí a mládeže a také se snaží vzhledem svých technických budov zaujmout obyvatele nejen přilehlých domů. Ukazuje, že výsledkem graffiti nemusí být zničená fasáda.

Jedná se o další spolupráci skupiny Veolia a vybraného umělce, který zvelebí vytipovaný objekt v duchu ekologické transformace. Vznikají tak unikátní díla, která zaujmou myšlenkou i precizním provedením. Patří mezi ně například ChemiSova dívka s přesýpacími hodinami symbolizujícími koloběh energie (komín plynové kotelny Dědina v ulici Navigátorů, Praha 6) nebo znázornění cirkulární ekonomiky (výměníková stanice v ulici Kolovečská, Praha 13) od téhož autora.

„Tato výměníková stanice rozvádějící teplo do letňanských domácností je na velmi exponovaném místě. Proto jsme dlouho zvažovali téma, které by zde mělo být ztvárněno. Zdá se, že ledňáček si brzy získal oblibu místních obyvatel, což nás samozřejmě těší,“ říká Martin Brůha, ředitel Regionu Čechy společnosti Veolia Energie a ředitel Pražské teplárenské.

Veolia_Letnany_008_web

 

Veolia_Letnany_001_web

Stejný názor zastává také starosta městské části Praha 18, Zdeněk Kučera: „První ohlasy jsem zaznamenal hned, jakmile se malba začala připravovat, sousedé se zvědavostí očekávali, jak to dopadne. Výsledek nás mile potěšil. Přímo na ulici máme galerii pod širým nebem, víc zpřístupnit umění by snad už ani nešlo.“

„Mokřad plný života zdálky přitahuje zraky kolemjdoucích nebo cestujících v projíždějících autobusech. Přesně to bylo naším záměrem,“ sděluje jeden ze dvou autorů graffiti na stanici Tupolevova Martin Čech, který sdružuje skupinu umělců, jež se takzvanému mural art věnují.

Letňany byly ve středověku panský dvůr, obklopený půvabnou krajinou polí, lesů a mokřadů. Hnízdila tady spousta vodních ptáků – mezi nimi také právě ledňáček říční, pro svou krásu přezdívaný „létající drahokam“. Projekt Nadačního fondu Veolia „Vraťme vodu přírodě" pomáhá obnovovat mokřady, jedny z biologicky nejrozmanitějších ekosystémů, které jsou domovem mnoha ohrožených druhů živočichů i rostlin.

Záchranu mokřadů můžete podpořit nákupem dárku na našem nadačním e-shopu. Do sbírky přispějete minimálně 20 % z ceny každého výrobku. Stejnou částku pošle do sbírky i skupina Veolia a nashromážděné finanční prostředky daruje Českému svazu ochránců přírody. Uděláte radost sobě i svým blízkým a ledňáček možná zase přiletí do Letňan.