Na holešovickém komíně se vylíhla tři mláďata vzácného sokola stěhovavého

4. 6. 2018 – Ornitologická budka na komíně v areálu Pražské teplárenské v pražských Holešovicích je už od roku 2017 osídlená párem vzácného sokola stěhovavého. Ten zde úspěšně vyvedl první tři mladé sokoly již v loňském roce. Nejinak je tomu letos. V těchto dnech se zde vylíhla tři zdravá sokolí mláďata. Ta byla nafocena a odborně okroužkována ornitologem Dušanem Rakem ze Skupiny na ochranu a výzkum dravců a sov, který se dlouhodobě zabývá monitoringem stavu sokolů v Praze. Poblíž budky byla také umístěna fotopast, která v následujících týdnech zdokumentuje vývoj mláďat.

Sokolí mláďata zatím neumějí létat, a jsou tedy velmi choulostivá. Také jejich první samostatné letecké pokusy jsou nejisté a neobratné. Na komíně je v tomto období nesmí nikdo zbytečně rušit, protože by mohla ze strachu předčasně vyskočit. „V loňském roce bylo jedno z mláďat pravděpodobně vyrušeno a z komína spadlo. Naštěstí ho zaměstnanci Pražské teplárenské včas našli a ujali se ho,“ vzpomíná ornitolog Dušan Rak. Mládě rehabilitované v záchranné stanici se podařilo po čase vrátit k rodičům. „Je dobře, že firmy berou sokoly takto za své. U přístupu ke komínu jsme umístili informační cedule a přístup na komín je více koordinován,“ dodává. Ochozy na neaktivních komínech jsou totiž mezi sokoly vyhledávanou lokalitou. Vedle Holešovic mají své hnízdo také třeba na komíně Pražské teplárenské v Michli, kde se právě vylíhlo jedno mládě.

Pro sto metrů vysoký holešovický komín z poloviny 70. let je však letošek posledním rokem aktivní služby. V rámci ekologizace totiž dojde k ukončení provozu parního zdroje tepla pro levý břeh Vltavy a ke kompletnímu přebudování rozvodné sítě na horkovodní. „Těší nás, že se sokolí rodina zabydlela právě na našem komíně, a proto se snažíme ornitologům co nejvíce pomáhat. Třeba i tím, že apelujeme na naše partnery a revizní techniky, aby se komínu v těchto měsících vyhýbali,“ říká obchodní ředitel Pražské teplárenské Ing. Tomáš Sluka, Ph.D.

Měsíců, kdy je lepší sokoly nerušit, je více. „V období leden až březen hájí své teritorium a páří se. Kdyby byli často rušeni, hrozí, že lokalitu opustí. V březnu a dubnu pak samička sedí na vejcích, a kdyby se vzdálila na dobu delší než 15 minut, vejce mohou zachladnout. Jakmile se mláďata vylíhnou, to je zhruba v období od dubna do června, postupně přepeřují a učí se létat,“ vysvětluje Dušan Rak. V období od července do konce roku už žádná větší ornitologická rizika nehrozí. Mláďata jsou nyní okroužkovaná, což v budoucnu poslouží k jejich identifikaci poté, co vylétnou z hnízda a někde se usadí.

Ačkoli jsou sokoli stěhovaví poměrně vzácní dravci, život v metropoli jim vyhovuje. Právě samička z komína v Holešovicích vstoupila v mediální známost před několika lety, kdy se zranila v OC Kotva, kam omylem zalétla, když lovila holuby. Ornitologům se tehdy podařilo ji rehabilitovat a vypustit zpátky na svobodu. Z Prahy přesídlila jinam, v roce 2017 se ale do metropole vrátila. „Díky vysoké koncentraci holubů ve velkých městech zde mají sokoli dostatek potravy,“ dodává na závěr Dušan Rak.


Pražská teplárenská a.s. je členem skupiny EP Infrastructure

Bezpečný podnik